راهنمای بلاگ blog.ir

آموزش و راهنمای ساخت وبلاگ و نحوه ی وبلاگ نویسی حرفه ای در بلاگ بیان

راهنمای بلاگ blog.ir

آموزش و راهنمای ساخت وبلاگ و نحوه ی وبلاگ نویسی حرفه ای در بلاگ بیان

در این وبلاگ با آموزش ساخت وبلاگ در سرویس بلاگ بیان و آموزش نحوه استفاده از امکانات بلاگ بیان راهنمای تبدیل شدن به یک وبلاگ نویس حرفه ای را در اختیار شما قرار خواهیم داد تا با استفاده آسان از امکانات حرفه ای بتوانید حضور بهتری در فضای مجازی داشته باشید.

 

در صورتیکه مثلا در کل 12 پست داشته باشید و مطلب شماره 5 را حذف کرده باشید، شماره مطلب شما به این شرح خواهد بود: 1-2-3-4-6-7-...-12 . کلیک کردن روی این کلید مطالب را از ابتدا شماره گذاری می کند . در مثال این کلید مطالب شما را به این شکل مرتب مینماید: 1-2-3-4-5-6-...-11. بعبارت دیگر مطلب شماره 6 جایگزین مطلب شماره 5 که حذف شده بود، می شود.

توضیح: به هر مطلبی که پست می کنید بصورت خودکار شماره ای تعلق می گیرد که در گوشه بالا سمت راست صفحه ویرایش و در سمت راست عنوان هر مطلب در صفحه "فهرست مطالب" نمایش داده می شود. این عدد به شما تعداد پست ها را نشان می دهد و برای پیدا کردن هر کدام از آنها به شما کمک می کند.

تمامی پست ها را در یک فایل فشرده شده برای دانلود در اختیار شما قرار می دهد.

این کلید شما را به صفحه درج مطلب جدید هدایت می نماید.

این ابزار برای جستجو در میان مطالب در اختیار شما قرار داده شده. با استفاده از آن می توانید با درج عنوان مطلب آن را از میان مطالب دیگر به آسانی پیدا کنید.

نحوه مرتب کردن مطالب را برای نمایش در صفحه "فهرست مطالب" را بر اساس تاریخ معین می کند. مثلث سمت راست مطالب را از قدیمی ترین و مثلث سمت چپ پست ها را از جدید ترین مرتب می نمایند.

اگر وبلاگ شما چند نویسنده داشته باشد با استفاده از این ابزار می توانید همه مطالبی را که یک نویسنده در وبلاگ درج کرده بصورت جدا گانه مشاهده کنید.

با کلیک کردن روی آن زبانه ای گشوده می شود که در آن حالات وضعیت انتشار پست ها قرار دارد. با انتخاب هر یک تمام مطالبی که وضعیت انتشار یکسانی دارند بصورت جداگانه نمایش داده می شوند.

  پست ها را بر اساس تعداد بازدید آنها مرتب می نماید.

مطالب را بر اساس تعداد نظرات مرتب می نماید.

بااستفاده از این کلید میتوانید مطالب را بر اساس نظز مخالف یا موافق کاربران مرتب کنید. پیکان سبز رنگ آنها را بر اساس مطالبی که بیشترین موافق را داشته اند و پیکان قرمز رنگ آنها را به ترتیب بیشترین مخالف مرتب میکند.

نکته: مشابه این دو پیکان در پایین صفحه هر مطلب در وبلاگ برای مخاطبان نمایش داده می شود که با کلیک کردن روی هر یک از آنها نظر مخالف یا موافقشان را ثبت می کنند که این امکان را می توانید از طریق "تنظیمات مطلب" که گوشه سمت چپ صفحه "ارسال مطلب جدید" قرار دارد غیر فعال نمایید.

برای مشاهده راهنمای "تنظیمات مطلب" کلیک کنید.

این دکمه که در صفحه "ارسال مطلب جدید" سمت چپ آدرس مطلب و کنار شماره هر مطلب در صفحه "فهرست مطالب" وجود دارد؛ مطلب را در حالتی که کاربران آن را مشاهده می کنند برای شما نمایش می دهد. 

نکته: از این ابزار می توانید برای مشاهده تغییراتی که در هر پست اعمال کرده اید استفاده کنید.

در ستون "وضعیت"، وضعیت انتشار هر مطلب نمایش داده می شود که با کلیک کردن روی هریک از این حالات در ستون "وضعیت انتشار" برای هر مطلب، میتوانید وضعیت انتشار آن را تغییر دهید.:

منتشر شده: در این حالت مطلب شما منتشر شده و به ترتیب تاریخ انتشار آن، به نمایش در می آید.

پیش نویس: وضعیت پیش نویس نشان می دهد که مطلب شما هنوز در دسترس کاربران قرار نگرفته و به اصطلاح پست نشده است.

 عدم نمایش در صفحه‌ی اول: در این حالت مطلب پست شده اما نه روی صفحه اصلی وبلاگ. و کاربران برای دسترسی به آن باید آن را از طریق فهرست موضوعی که در آن قرار دارد و یا لینکی که به این مطلب در جای دیگری ارجاع داده شده؛ مشاهده کنند.

نکته: اگر مطلبی که این وضعبت انتشار را برای آن انتخاب نموده اید را در هیچ یک از موضوعات قرار ندهید و لینکی هم برای آن در هیچ کجای وبلاگ در نظر نگیرید امکان دسترسی کاربران به آن تنها در صورتی خواهد بود که آدرس آن را بصورت جداگانه در اختیار داشته باشند (مثلا برایشان ایمیل کرده باشید) و یا از طریق موتور های جستجو به آن دست یایند.

  این وضعیت مطلب را به بالای صفحه اول می چسباند و مطالب دیگر به ترتیب تاریخ انتشار ذیل آن به نمایش در خواهند آمد.

نکته: وضعیت انتشار هر مطلب در صفحه ارسال و ویرایش مطلب نیز قابل تغییر است. که در صورت تغییر وضعیت انتشار مطلب در هر یک از این صفحات تغییرات در هردو صفحه اعمال می شود. بجز وضعیت "انتشار در آینده" که انتخاب آن تنها از طریق صفحه "ارسال مطلب" جدید ممکن است.
برای مشاهده راهنمای منوی وضعیت انتشار" در صفحه "ارسال مطلب جدید" اینجا را کلیک کنید.

مطلب مورد نظر خود را نیافته‌اید؟

نظرات  (۲۰)

 • محمد اندواری
 • آیاباخریدبسته ی پیشنهادی میتوان بیشتر از 10 مطلب در روز ارسال کرد،چون در حالت عادی این کار غیرممکن است.
  پاسخ:
  لطفا از ارسال سوالات خود ذیل مطالب نامرتبط خودداری نمایید.
  در صورت خرید بسته پیشنهادی تعداد حد اکثر مطالب در روز به 20 مطلب افزایش خواهد یافت.
 • مهدی ثنائی
 • آیا امکان دارد که اولویت مطالب منتشر شده را عوض کرد؟‌ یعنی مثلا مطالب 5 و 6 را جابجا کرد (از نظر جایگاه نمایش در وبلاگ)؟ این ویژگی مهمی است و بنده به آن نیاز دارم...
  پاسخ:
  بله
  در صورتیکه تاریخ ایجاد مطلب را در صفحه ی ویرایش مطلب تغییر دهید، ترتیب نمایش آنها نیز تغییر میابد.
  آقا سلام
  این گزینه " لینک به این مطلب" که کنار delete هر مطلب هست، چی هست؟
  میشه توضیح بدید؟
  پاسخ:
  سلام
  این گزینه برای اطلاع شما از تمام لینک هایی است که برای هر مطلب وجود دارد.
  سلام
  تازگی ها برای وب من تعداد بازدیدها رو نمایش نمیده، همش صفره!
  درصورتی که برای یکی از مطالب من که در عمارنامه ثبت شده بود 200 بازدید کننده ثبت شده ولی در وبلاگ خودم تعداد بازدید رو صفر زده!
  پاسخ:
  سلام
  تعداد بازدید مطالبی که در صفحه اول بلاگ نمایش داده می شوند و "ادامه مطلب" ندارند و بصورت جداگانه (از فهرست موضوعات و ...) نیز بازدید نشده باشند؛ در قسمت آمار صفر خواهد بود. و باز دید آنها در باز دید بلاگ محاسبه می شود نه  بازدید همان مطلب.
 • علی حسین زاده
 • دوباره سلام.
  امیدوارم از اینکه من زیاد سوال میپرسم و زیاد پیشنهاد میدهم خسته نشده باشید.
  یک پیشنهاد: در همین صفحه "فهرست مطالب" لطفا منویی را تعبیه کنید تا بتوان با انتخاب آن تمام پستهای یک ماه خاص (مثلا ماه مرداد 1392) را دید. الان برای یافتن یک پست قدیمی یا باید یکی یکی صفحات "فهرست مطالب" را مرور کرد یا اینکه آن مطالب را یکی یکی جستجو کرد که هر دو حالت وقتگیر هستند.
  پاسخ:
  سلام
  ضمن تشکر
  پیشنهاد شما به تیم فنی انتقال داده شد.
  با سلام 
  من هیچ مطلبی رو نمی تونم حذف کنم . در ضمن ، در بخش مطالب هم  هیچ تصویری نمی توانم قرار دهم . من قبلا همچین مشکلی نداشتم .
  لطفا راهنمایی کنید 
  پاسخ:
  سلام
  از آنجا که اختلالی در سیستم گزارش نشده است توصیه می شود با استفاده از کلسد ctrl+F5 مجددا تلاش کنید و یا مشکل را با مرورگر دیگری امتحان نمایید و در صورت ادامه آم، متن خطای نمایش داده شده را از طریق تماس با بیان و با ذکر جزئیات برای پیگیری آن، ارسال نمایید.
 • عبدالحسین مهدوی
 • سلام

  بنده آرشیو پست هایم را دریافت کردم و می خواهم در بلاگ جدیدی که دارم از آن ها استفاده کنم.

  لطفا راهنمایی فرمایید

  پاسخ:
  سلام
  با استفاده از نسخه جدید نرم افزار مهاجرت خواهید توانست از فایل پشتیبان در وبلاگ دیگری استفاده نمایید.
 • مهدی ثنائی
 • هر چند با تغییر تاریخ درج یک مطلب می‌توان اولویت نمایش آن در وبلاگ را تغییر داد، اما به نظر شما آیا بهتر نیست امکان مجزا و اختصاصی برای این جابجایی طراحی شود؟
  تشکر
  پاسخ:
  با استفاده از امکان انتخاب حالت نمایش "چسبیده به بالای صفحه اول" میتوانید به هر یک از مطالب مورد نظر عددی برای نمایش اختصاص دهید.
  با این حال مورد یاد شده بمنظور پیگیری آن تحت عنوان پیشنهاد به تیم توسعه بلاگ انتقال یافت.
 • مهدی ثنائی
 • سلام
  در انتهای صفحه فهرست مطالب، می‌توان مشخص کرد که چه تعداد مطلب نمایش داده شود: 20، 50 یا 100 مطلب.
  اما بلاگ این تنظیم را ذخیره نمی‌کند، یعنی در صورتی که به بخش دیگری از بلاگ بروم و مجددا به صفحه فهرست مطالب بازگردم، می‌بینم این تنظیم روی عدد پیشفرض یعنی 20 باز گسته است.
  آیا راهی هست که آنرا روی عدد دیگری مثلا 50 ذخیره کنیم که هر مرتبه نیاز به تغییر آن نباشد؟
  پاسخ:
  سلام
  امکان مورد نظر شما وجود ندارد اما بعنوان درخواست کاربران به تیم توسعه بلاگ انتقال داده شد.
 • شبنم اطهری بروجنی
 • آفرین واااقعا پای این دکمه ی آرشیو مطالب خالی بود بارها به ذهنم زد چرا آخه وقتی سیستم های بلاگ نویسی دیگه به راحتی و خیلی شیک بایگانی مطالب رو در اختیار میذارن بیان دوست داشتنی این کار رو نمی کنه اما هر بار یه طوری شد یادم رفت تا حالا که سرچ زدم و دیدم ان شالله عمومی می شه 
  راستی ان شالله که این فایل xml ی که الان تحت عنوان دریافت بایگانی مطالب به ما می ده منظورتون نباشه!؟ چون وااااااااقعا یه مشت کده و وسطاش تکه تکه بخش هایی از پستای ما که تخصص میخواد فهمیدنش!
  مثلا ما دوست داریم 3 سال مطلبی که نوشتیمو تو یه فایل با صفحه آرایی کاااملا مشابه ظاهر وبلاگمون داشته باشیم؛ ان شالله که اینطوریه دیگه، نه؟
  سپاس

  پاسخ:
  فایلی که از طریق آرشیو مطالب در اختیار شما قرار میگیرد همان فایل XML است و در حال حاضر دریافت بایگانی مطالب به شیوه مورد نظر شما امکان پذیر نیست. 
  سلام
  از فایل XML آرشیو مطالبی که دریافت می کنیم چطور میشه استفاده کرد؟ مثلا به pdf یا html تبدیل کرد؟
  پاسخ:
  سلام
  امکان مورد نظر سما بصورت دستی وجود ندارد و باید از ابزار مربوط و یا با برنامه نویسی مربوط از آن استفاده کنید. 
 • حمید کاملی
 • سلام . من می خواستم تمام مطالب وبلاگم رو در یک لیست در کنار هم داشته باشم و برای بازدید کننده ها در دسترس قرار بدم. چطور این کار رو انجام بدم.
  پاسخ:
  سلام
  امکان مورد نظر شما در پنل بلاگ وجود ندارد اما با ویرایش قالی خود میتوانید این کار را انجام دهید.
 • ابوالفضل ابراهیمی
 • باز آرایی شماره مطلب کجاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  پاسخ:
  مورد یاد شده هنوز عمومی نشده است و در به روز رسانی های بعدی عمومی خواهد شد. 
 • علیرضا متحدی
 • سلام .
  در سوال قبل آقای حمید کاملی پرسیده اند:
  من می خواستم تمام مطالب وبلاگم رو در یک لیست در کنار هم داشته باشم و برای بازدید کننده ها در دسترس قرار بدم. چطور این کار رو انجام بدم.
  پاسخ فرموده اید با ویرایش قالب میتوان این کار را انجام داد.
  آیا امکان آن هست توضیح بیشتری ارائه فرمایید؟
  چیزی شبیه به این http://tovar.ir/1/index.php مد نظر است.
  متشکرم
 • پوریا ابراهیمی
 • با سلام
  خیلی جالبه برای من وبلاگ شما که 1000 مطلبو دارم انتقال میدم و 2000 در هفته های اتی انتقال میدم
  1 سوال من 1000 مطلب دارم این امکان هستش که من مطالب هر موضع را جدا بهبینم در قسمت مدیریت ؟
  آدرس سایت : http://mohajeran-viza.blog.ir/
  پاسخ:
  سلام
  امکان مورد نظر شما وجود ندارد.
 • شبنم اطهری بروجنی
 • شبنم اطهری بروجنی
 • آفرین واااقعا پای این دکمه ی آرشیو مطالب خالی بود بارها به ذهنم زد چرا آخه وقتی سیستم های بلاگ نویسی دیگه به راحتی و خیلی شیک بایگانی مطالب رو در اختیار میذارن بیان دوست داشتنی این کار رو نمی کنه اما هر بار یه طوری شد یادم رفت تا حالا که سرچ زدم و دیدم ان شالله عمومی می شه 
  راستی ان شالله که این فایل xml ی که الان تحت عنوان دریافت بایگانی مطالب به ما می ده منظورتون نباشه!؟ چون وااااااااقعا یه مشت کده و وسطاش تکه تکه بخش هایی از پستای ما که تخصص میخواد فهمیدنش!
  مثلا ما دوست داریم 3 سال مطلبی که نوشتیمو تو یه فایل با صفحه آرایی کاااملا مشابه ظاهر وبلاگمون داشته باشیم؛ ان شالله که اینطوریه دیگه، نه؟
  سپاس

  پاسخ: 
  فایلی که از طریق آرشیو مطالب در اختیار شما قرار میگیرد همان فایل XML است و در حال حاضر دریافت بایگانی مطالب به شیوه مورد نظر شما امکان پذیر نیست. 
  خب، پس بیان جان ما که با امید و اعتماد به تو تمام نوشته هامونو بدون اینکه جایی یادداشت کنیم فقط اینجا ثبت کردیم و می خواهیم به دفتری از اونها رو داشته باشیم چه باید بکنیم؟! میشه خواهش کنیم امکانش رو فراهم کنی لطفا؟! :(
  سلام خواهش می کنم جواب بدید
  من می خوام که تعداد مطالب صفحه اول رو 12 تا کنم ولی  حتی پست ثابت رو هم می نویسم ولی بازم مطلب درج می کنم در صفحه اول درج میشه ایا من اشتباهی دارم
  با تشکر
  پاسخ:
  سلام
  سوال شما واضح نیست.
  با این حال توجه داشته باشید که هر مطلبی که منتشر می شود در صفحه اول درج می شود مگر در حالتی که جالت نمایش پان را تغییر دهید.
 • مریم تهرانی
 • سلام به شما. بلاگفا یک امکانی داره که توی منو میتوانید فهرست مطالب وبلاگ را داشته باشید. در واقع لیستی از تمام مطالب وبلاگ است. مثل یک فهرست برای کتاب. در بیان چنین امکانی وجود دارد؟ با تشکر
  پاسخ:
  سلام
  متاسفانه امکان مورد نظر شما وجود ندارد.
  با سلام من میخوام در صفحه نمایش پستها به ترتیب مطالب جدید در زیر مطالب قدیمی منتشر شود راهی هست بدون تغییر تاریخ
  پاسخ:
  سلام
  امکان مورد نظر شما وجود ندارد.
 • محمد آقابزرگ نوری
 • سلام
  اینکه نمیشه پستهارو جابه جا کرد خیلی بده چطور میتونم ترتیب قرار گرفتن پستهارو تغییر بدم 
  پاسخ:
  سلام
  با توجه به اینکه مطالب به ترتیب تاریخ ارسال مطلب منتشر می شوند؛ شما با تغییر تاریخ انتشار مطلب و یا استفاده از حالت نمایش "چسبیده به بالای صفحه اول" میتوانید با شماره بندی مطالب خود ترتیب نمایش آنها را تغییر دهید.

  ارسال نظر

  نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.